Jak działa odkurzacz wodny dla alergików

Posted by admin on
Jak działa odkurzacz wodny dla alergików

Alergie i uczulenia współcześnie stały się jednymi z najczęściej występujących schorzeń. Niemal każdy zna kogoś, kto musi zmagać się z jakąś formą uczulenia. Niewątpliwie jedną z najbardziej uciążliwych jest alergia na roztocza domowe i ich odchody, która powszechnie nazywana jest alergią na kurz. Oczywiście jest to jedna z wielu jej form, jednak występuje ona najczęściej.

Osoby dotknięte tą przypadłością muszą w sposób szczególny troszczyć się o czystość wnętrz, w których przeważnie przebywają, więc często antyalergiczny odkurzacz staje się koniecznością w domu. Na co jednak zwrócić uwagę podczas zakupu takiego urządzenia?

Zastosowane filtry w odkurzaczu wodnym dla alergików

Obecnie każdy odkurzacz antyalergiczny posiada wbudowane filtry, bez których nie mógłby on działać skutecznie. Gdyby ich nie było, odkurzacz po prostu zasysałby kurz z jednego miejsca wyrzucając go następnie w powietrze, a tym samym paradoksalnie szkodząc alergikom jeszcze bardziej. W walce z alergenami najskuteczniejsze są filtry HEPA (ang. high efficiency particulate air filter), które dzielą się na klasy od 10 wzwyż.

Od klasy 15 mówi się najczęściej o filtrach absolutnych, czyli ULPA. Wykazują one niezwykłą skuteczność w walce z drobinami kurzu. W praktyce dla większości alergików filtr HEPA o klasie 13 powinien wystarczyć, gdyż bezproblemowo radzi on sobie z odchodami roztoczy domowych.

Źródło: https://www.rainbow-odkurzacze.pl/blog/odkurzacz-dla-alergikow-dlaczego-warto-jak-dziala-21.html

Jak wybrać odkurzacz wodny dla alergików?

Przełomowa w walce z kurzem okazały się być filtry elektrostatyczne obecne w samych urządzeniach lub workach do nich. Antyalergiczny odkurzacz wyposażony w taką technologię z pewnością będzie bardzo skuteczny i przyniesie alergikom ulgę. Inną ważną kwestią są praktyczne parametry osiągów odkurzaczy.

Sama moc nic nie znaczy, jeśli odkurzacz nie ma uszczelnień, a przez to wykazuje małą siłę ssania, która jest jednym z ważniejszych parametrów. Innymi liczbami, na które warto spojrzeć są objętość wciąganego powietrza na sekundę oraz prędkość ssania. Jeśli odkurzacz wodny dla alergików jest dodatkowo certyfikowany przez uznane, zewnętrzne instytucje, również może to być wskazówką przy wyborze.

Czy powinno się czegoś unikać?

W wielu przypadkach sprzedawca na pytanie o antyalergiczne odkurzacze wodne od razu nas poprowadzi na stanowisko z odkurzaczami wodnymi. Jednak nie zawsze taki model może okazać się dobrym pomysłem. Sprawdzi się on, jeśli u podłoża naszej alergii leżą odchody roztoczy domowych, ale jeśli są to dodatkowo np. pleśnie i grzyby to środowisko wodne, jakie taka maszyna wytworzy, może wręcz pogorszyć nasz stan, ponieważ te drobnoustroje świetnie czują się w obecności wilgoci.

Podsumowując, odkurzacz antyalergiczny i jego zakup nie są sprawą prostą. Wymagają wnikliwej lektury opisu urządzenia oraz wiedzy, co tak naprawdę jest potrzebne. Najważniejszą kwestią jednak zawsze pozostaną zastosowane filtry i ich ilość.